Z Plachty ke sv. Hubertovi

Start a cíl: parkoviště u Lidlu (Brněnská 2126, Hradec Králové), okraj Přírodní památky Na Plachtě

Délka: 7,5 km, cca 1 hod 30 min

Terén: rovinatý, cesty a pěšiny s měkkou podložkou, většinou bez turistického značení

Vhodné pro: pěší, Nordic walking, běh, procházku s dětmi. Není vhodné pro kočárek (části menšími pěšinami).

Mapa trasy:

Popis trasy:

Z parkoviště u Lidlu vyjdeme do Přírodní památky Na Plachtě, směrem k ohradám s divokými koni. Těsně před první ohradou po pravé straně se můžete pokochat výhledem na Nový Hradec. Divocí koně ohrady střídají, někdy jdou dobře viditelní, ale občas jsou příliš daleko. Více o Plachtě a koních zde.

Za prvními ohradami odbočíme na cestu vpravo a vydáme se k vodní nádrži Kříž. Podobně jako u všech vodních ploch v Městských lesích je i zde zastřešené odpočinkové místo s lavičkami a stolečkem. Dále pokračujeme pěšinou podél plotu Lesního hřbitova, po té kousíček po větší cestě k odbočce ke sv. Hubertovi. Tady musím podotknout, že Městské lesy Hradec Králové se u značení jednotlivých okruhů, odboček a zastávek opravdu snaží :). U samotného sv. Huberta najdete zvoničku, dřevěnou sochu, tabulku s modlitbou ke sv. Hubertovi a pár laviček. Pár slov o sv. Hubertovi najdete také zde.

Zpět od sv. Huberta pokračujeme po větší cestě, než zahneme zpět k Lesnímu hřbitovu. Otevřenou brankou buď můžeme vstoupit dovnitř (nebojte zase brankou vyjdete) nebo pokračovat pěšinou vlevo podél plotu. Pokud půjdete vnitřkem pak jen pamatujte, že areál Lesního hřbitova je opravdu místem posledního odpočinku, podle toho je třeba se chovat (žádný hluk, ani volné pobíhání psů). 

Od Lesního hřbitova zatočíme vlevo, zpět směrem k Plachtě. Po cestě ještě potkáme úžasně dětské hřiště Rytířské hradiště (skvělá zastávka pro děti s maketou dřevěného hradiště, s prolézačkami i naučnými částmi pro děti). Více info o Rytířském hradišti zde. Mineme také vodní nádrž Češík opět s odpočinkovým místem. Na konec obejdeme poslední ohradu pro divoké koně Na Plachtě skrz ní po menších či větších pěšinách zpět k Lidlu.

Trasa je pohodová, s několika místy pro odpočinek. Rušnější část je kolem Plachty, na menších pěšinách v lese již nepotkáte příliš lidí. Můžete si zde zasportovat, pokud zvolíte Nordic walking či běh. Nebo jít pohodovým tempem i s dětmi - pro ně se závěrečnou odměnou v podobě Rytířského hradiště. 

Užijte si výlet a ať to šlape ;)

Veronika