Vysoké Chvojno

Start a cíl: Vysoké Chvojno, parkoviště na rohu ulice U Parku

Délka: 8 km, cca 1 hod 30 min

Terén: rovinatý, cesty a pěšiny s měkkou podložkou, 3/4 s turistickým značením

Vhodné pro: pěší, Nordic walking, běh, procházku s dětmi. Není vhodné pro kočárek (části menšími pěšinami).

Občerstvení na trase: Restaurace Zámeček (na konci trasy)

Mapa trasy:

Popis trasy:

Z parkoviště na kraji lesa vyjdeme krásným Arboretem po zelené turistické značce. Většinu naší cesty jdeme také po Naučné stezce Viselce (více info zde a zde). Arboretum navazuje na Přírodní rezervaci U Parku, která se rozkládá ve svahu, po pravé straně od naší cesty. Jsou zde krásné listnaté porosty. Na křižovatce U Chvojenského parku odbočíme doprava po žluté turistické značce. Cesta je pohodlně široká, s měkkou podložkou a vede pestrým smíšeným lesem. Po dvou kilometrech se na křižovatce Viselce - severní rozcestí k zelené značce (dáme se vlevo). Pozor, již po dalších 200 metrech (křižovatka Viselce - jižní rozcestí) pokračujeme doprava po zelené směrem k chatové oblasti kolem rybníku Hluboký.

Chatová oblast se rozkládá mezi rybníkem Blažek a Hluboký. Po zelené pokračujeme kolem kempu Hluboký (zde je  i pláž na koupání v letních měsících). Za hrází rybníka Hluboký cesta přechází v pěšinu - stále si hlídáme zelenou značku. Na závěrečné kilometry nás cesta vyvede z lesa na louky pod Vysokým Chvojnem. Až bude zelená značka odbočovat vpravo, my budeme pokračovat dále rovně po neznačené luční pěšině - přímo zpět do vesnice. 

Náš výlet ale ještě nekončí. Přišli bychom o to nejkrásnější. Po příchodu na asfaltovou cestu se po ní dáme vpravo. Po necelém kilometru dojdeme k Penzionu a Restauraci Zámeček, vedle kterého se nachází zookoutek - velký výběh se stádem lesní zvěře (jeleni, laně, mufloni). Když budete mít štěstí jako my, bude stádo jelenů a laní takřka na dosah ruky. V místní restauraci si můžete dát občerstvení na verandě, s výhledem na stádo. 

Přímo od zookoutku vede cesta do svahu zpět do arboreta. Kolem malého rybníčku se dostaneme na hlavní cestu arboretem, dáme se doleva a po chvíli jsme zpět u auta. 

Ať to šlape!

Veronika