Jak si vybrat správné hole

Velmi často dochází u laické veřejnosti k záměně speciálních holí pro Nordic walking a turistických holí. Které si vybrat? Záleží co od holí očekáváte, které použití bude převládat. U nás používáme pouze speciální hole pro Nordic walking. Hole jsou rozdílné v detailech, které si vysvětlíme.

Hole pro Nordic walking

Správná hůl na NW by měla být lehká, pevná, při tom přiměřeně pružná. Při tom výborně sedět na ruce díky speciálnímu poutku. Záleží také na materiálech - kvalitní hůl obsahuje karbon, hrot je z tvrzené oceli. Základní rozdíl s turistickou holí je v poutku pro ruku a madlu, dále v hrotu a botičce ve spodní části hůlky. Většinou jsou také NW hole neskládací (jednodílné), protože je to pro tento sport vhodnější. Existují ale také i skládací (teleskopické) varianty. Díky uspořádání poutka a hrotu slouží hlavně k ODRAZU a tím k dynamickému pohybu.

Poutko hole pro NW

Připomíná jakousi rukavičku, najdeme zde zvlášť otvor pro palec a zvlášť pro ostatní prsty. Těsnější uchycení poutka k madlu nám pomůže vést odraz celou rukou a zápěstím přímo z poutka. Za tělem tak můžeme hůlku pustit a při tom se nám přirozeně hůlka vrátí zpět do ruky jakmile jdeme opět holí před tělo (podobné jako jízda na běžkách s novějšími holemi). Toto je základ správné techniky NW, kterou nikdy nedosáhneme s turistickými holemi. Nejlépe rozdíl ucítíte sami na sobě, když si správné hole vyzkoušíte.

Hrot a botička hole pro NW

Hrot (vhodný na měkký povrch) i botička (vhodná na tvrdý povrch) mají šikmý sklon. Při správné technice chůze je hůl vedena šikmo za tělo, a tak plocha botičky spočívá celou plochou na zemi, a tak při odrazu nepodklouzne.

Turistické hole

Většinou jsou tyto hole mohutnější, nepružné a skládací, jednoduché varianty jsou také levnější. V obchodech je nalezneme častěji. Díky poutku a hrotu ale slouží pouze k OPOŘE. Nikdy nedosáhneme takové dynamiky jako s holemi pro NW. Slouží zejména do hor (myšleno prudké výstupy a sestupy, které většinou v českých podmínkách nenajdeme).Poutko turistické hole

Klasické volné poutko, které známe ze sjezdových holí a starších běžeckých holí. Hůl musíme držet prsty, pokud bychom hůl pustili z ruky, nikdy se nám přirozeně do ruky nevrátí. Sílu ruky tak můžeme vést pouze kolmo k zemi.Hrot a botička turistické hole

Hrot mířen kolmo k zemi, botičky jsou zespoda rovné. Turistickou hole je tak nutno vést kolmo k zemi. pokud bychom se chtěli odrazit šikmo za tělo, bude hůl spočívat na hraně botičky s minimálním kontaktem, dojde tak k podklouznutí.

Volba Nordic walking hole pro vás

Jednodílné či teleskopické?

Jednodílné - doporučujeme - nejefektivnější, nejpraktičtější - nemusím nastavovat, jsou lehčí, déle vydrží x méně skladné

Teleskopické - variabilní, skladné x skládací, těžší, dražší

Výška hole

Dva možné způsoby volby délky hole:

1) Praktický = stojíme narovnáni, nasadíme si poutko na ruku a úhel v lokti by měl být větší než pravý úhel (cca 100°), aby mělo předloktí "spád" o cca 2 - 3 cm (zápěstí je níž než loket)

           - pozor, při měření máme boty ve kterých chodíme, měříme s dobře nasazenou botičkou na holi

2) Teoretický = výpočet 0.68 x vaše výška v cm   

          - jednodílné hole zaokrouhlíme (vyrábějí se po 5 cm) - začátečníci zaokrouhlují dolů, zkušenější mohou nahoru

                 např. Mám výšku 170 cm x 0.68 = 115,6 - začátečník, volím holi o výšce 115cm, ale zkušenější mohu mít i 120cm


Oblečení, obuv a další vychytávky

Oblečení a obuv

Mělo by být přizpůsobeno podmínkám, ve kterých je NW vykonáváno. Základem je kvalitní a pohodlná obuv - boty by měly dovolit práci v kotníku v plném rozsahu, být přizpůsobeny terénu (pohybuji se v lese či po asfaltu?). Vhodnější jsou boty pružnější, spíše sportovní běžecká obuv než pohory.

Oblečení volíme podobné jako na kondiční chůzi či běh, v zimě jako na běžky - tzn. lépe více tenčích vrstev, které mohu dle potřeby přidat či ubrat. V zimě doporučujeme přidat rukavice (cyklistické či běžkařské)

Doplňky

Na věci s sebou doporučujeme spíše LEDVINKU - nebrání pohybu rukou vzad. Pokud máme věcí více a potřebujeme vzít baťoh, je vhodný běžecký užší model.