Domácí uvolnění nohou

Trpíte při chůzi bolestí plosek, nártů, kotníků nebo pat? Pak právě pro vás může být vhodné následující video, jak se o své nohy můžete starat. 

Příčin bolestí nohou může mít mnoho. Vliv může mít špatná volba obuvi. Nebo ne ideální stereotyp došlapu. Pro jeho diagnostiku, případně pro výrobu vložek do bot na míru doporučuji MUDr. Havrdu (Medsport) v Hradci Králové. Bolesti nohou mohou souviset i s onemocněními těla (např. diabetická neuropatie) nebo se napětí může řetězit např. od zad. Našla by se i řada dalších příčin. Pro přesnou diagnostiku vašich problémů je vždy vhodné navštívit lékaře či fyzioterapeuta. Pokud jste z okolí Pardubic, navštivte mne v mojí ordinaci fyzioterapie. Na vaše nohy se podívám podrobněji. 

Malý seznam fyzioterapeutů a lékařů, kteří se věnují nohám, najdete zde.

Uvolnění nohou

Bolesti nohou bývají často spojené s přetížením plosek, či lýtek. Při samotném Nordic walking je automaticky delší krok, současně také vetší odraz ze špičky - lýtka jsou tak více namáhána. Po každém výšlapu je tak třeba udělat protažení nejvíce zatěžovaných svalů.  

Cvičení pro uvolnění nohou, které najdete ve videu níže, je vhodné právě pro svalové přetížení lýtek a nohou. Cvičení opakujte ideálně každý den (5 - 10 min). Případně alespoň po vašich výšlapech. Aby vám nohy neztuhly.

Ve videu je ukázáno několik variant cviků. Vyberte si ty, které vám dělají dobře. Nic nedělejte přes bolest! Pokud se při některém cviku necítíte komfortně, nedělejte ho. 

Pro uvolnění plosek, zároveň i jejich stimulaci, je vhodné využívat i bosé chůze v trávě (ale i po kamínkách, kládách atd.). Nebojte se na bezpečném místě sundat boty a nohy osvěžit bosou chůzí. Případně můžete využít speciálně udělaných bosých stezek (jejich přehled najdete zde) - nebo si takovou vyrobte u sebe na zahradě. 

Ať to šlape!

Veronika Peterková

Pokud vás zajímá téma nohou a chcete se dozvědět více, doporučuji seriál článků od Fyziobeskyd - Jak na plochou nohu. Původně napsaný pro dětskou nohu, ale je přínosný i pro dospělé:

1. díl : Struktura vs. funkce

2. díl: Jak se noha vyvíjí

3. díl: Moje dítě má ploché nohy

4. díl: Cvičení na ploché nohy