Práce rukou při Nordic walking

Práce rukou při Nordic walking je jedna z nejdůležitějších složek techniky Nordic walking. Pokud potkáte na ulici člověka, který má hole před sebou a pouze se o ně opírá, nejde o Nordic walking.

Při Nordic walking se paže dostává při odrazu ruky až ZA tělo! Takový odraz nás žene vpřed. Zapojí se při něm zádové svaly a svaly lopatek. Automaticky prodloužíte krok a zrychlíte. Nordic walking je kondiční chůze, při které se zapojí svaly horní i dolní poloviny těla. Ale je třeba chodit technicky správně.

Důležité prvky techniky:

Pohyb vychází z ramen. Představte si vaše ruce jako kyvadlo od hodin. Kyvadlo je ukotvené nahoře - v ramenou, tam prochází osa pohybu. Zbytek paže je kyvadlo, které se míhá kolem vašeho těla. Častá chyba walkerů - osa pohybu v lokti (viz video, druhá chyba) - paže stojí na místě a pracuje pouze loket a předloktí. V tomto případě nezapojíte zádové svaly a nedostanete ruku za tělo.

Hlavní pohyb paže je za tělo - není důležité, jaký rozsah pohybu provedeme před tělem, ale hlavně ZA tělem (viz video - první chyba versus správná technika na konci). Tzn. nesnažte se dávat ruku příliš vpřed, nemáte pak již čas dostat ruku vzad. Ruka výrazně před tělem nemá ani žádný velký význam v rámci techniky.

Odraz z poutka, prsty jsou volné - díky speciálnímu poutku NW hole probíhá odraz z poutka - přes zápěstí. Prsty tedy madlo nesvírají, jsou uvolněné. Zkušenější walkeři můžou hůl úplně pustit z ruky (při odrazu za tělem). Hůl se následně sama, díky poutku, opět vrátí do ruky (při pohybu ruky vpřed).

Rozkmit paže souvisí s délkou kroku - pokud děláte krátké kroky, jdete pomalu, nemáte čas na větší rozkmit paže. Stihnete odraz např. pouze na úrovni boků. Pokud chcete provést techniku Nordic walking správně, je nutné prodloužit krok a jít svižněji. Pak máte dostatek času dostat ruku až za tělo. Zkuste si s rychlostí vaší chůze pohrát.

Video: Ukázka práce rukou při Nordic walking - 2x chybná technika vs. správná technika:

Někdy je těžké sám na sobě vypozorovat, jak vaše ruce pracují. Nejlepší proto je, nechat se shlédnout od instruktora Nordic walking. Nabízím individuální lekce v Pardubicích a Hradci Králové. Při nich je nejvíce času se věnovat přímo vaší technice a můžeme si ukázat cvičení techniky vhodné přímo pro vás. Nebo využijte hromadný Základní kurz Nordic walking, kde si základy techniky ukážeme a procvičíme.

Pokud jste ode mě daleko, zkuste vyhledat instruktora v seznamu instruktorů Nordic walking point, který se vám bude moci věnovat.

Ať to šlape!

Veronika