Orlické hory - Neratov

Start a cíl: Parkoviště Tvrz Hanička (5km od Rokytnice v Orlických horách)

Délka: 18,1 km - celodenní výlet 

Terén: horský, větší převýšení (stoupání 700m), po značených větších cestách s měkkou podložkou

Vhodné pro: chůze, Nordic walking, běh, rodinný výlet

Možnost občerstvení na trase: Neratovská hospoda - pití i teplé jídlo  (po 14-ti km trasy), tamtéž malý obchůdek s potravinami

Mapa trasy:

Popis trasy:

Tento krásný celodenní výlet začíná na parkovišti Tvrz Hanička (Panské pole), které se nachází cca 5km od Rokytnice v Orlických horách, je zde i stanice linkového autobusu (Rokytnice v Orlických horách, Pan.Pole, Hanička). Parkoviště je prostorné a neplacené. Na trase projdeme i Naučnou stezku Opevnění Rokytnicka (Více info zde). 

Z parkoviště vyjdeme po červené turistické značce směr Anenský vrch. Trasa jde cca 1 km společně s modrou značkou, z té se po 1 km odpojíme - nezapomeňte odbočit doleva, po červené. Připravte se hned od začátku na stoupání do kopečka :)

Po dalších 600m se ocitnete na křižovatce, ze které si můžete udělat odbočku doleva na Tvrz Hanička, kde se konají prohlídky (více info zde), nebo doprava na několik dalších vojenských srubů naučné stezky. Po prohlídce se opět vrátíte stejnou cestou na naší trasu - červenou značku.

Po červené značce stoupáme dále 2,5 km až k odbočce k rozhledně Anna na Anenském vrchu. Tam se rozhodně zajděte podívat. Vstup je zdarma, rozhledna není příliš vysoká (pro ty co se bojí výšek), ale jsou zde děrované schody. Když jsme tu byli my, dost foukalo. Ale ten výhled! Měli jsme inverzi, takže nádhera. Více info o rozhledně Anna zde.

Z rozhledny se vrátíme zpět na červenou značku. Trasa již vede po hřebeni po rovině.  1,5 km od rozhledny potkáme  menší Pěchotní srub Průsek. Místní nadšenci ho opravují, konají se zde od května do září nepravidelné prohlídky. Více info o srubu zde.

Červená značka nás dále zavede na parkoviště Mezivrší (zde je také možné další nástupní místo okruhu). Zde odbočíme na žlutou značku, která nás povede doprava po silnici. Po té ujdeme pouze 400m, v první zatáčce pokračujeme dále po žluté po cestě, která bude mírně kamenitá. Půjdeme 5 km stále z kopce, až do údolí obce Neratov. 

Neratov je jedinečná vesnice až u polských hranic. O obec se stará Sdružení Neratov (více info zde): 

"Jedním z cílů je obnova poutního místa a návrat života do kdysi vysídlené vsi. To vše společně s postiženými lidmi. Ti v Neratově žijí a pracují. I díky nim Neratov může poskytovat stravovací, ubytovací či úklidové služby a tvořit tak příjemný turistický cíl."

Dominantou Neratova je kostel Nanebevzetí Panny Marie (více info zde), kdysi ruina, opravená před pár lety - s jedinečnou prosklenou střechou. Otevřený je neustále. Můžete zde navštívit i kostelní věže. Dále se v Neratově nachází místní pivovar, kde se vaří pivo Prorok. To můžete ochutnatn i v místní Neratovské hospodě, kde se můžete i naobědvat. Hospoda se nachází dole ve vesnici u hlavní silnice - více info zde. Hned za hospodou je i malý krámek s potravinami a suvenýry.

Z Neratova se vrátíme zpět k autu po modré značce. Odbočku na ní najdeme u hlavní silnice hned za hospodou. Čekají nás 4km, nejprve stoupání, pak už mírně nahoru dolů. Po cestě mineme i vyhlídku Vysoký kořen, kde můžete zrelaxovat na lavičkách s výhledem do krajiny.  Pak už pomalu dojdete zpět na parkoviště. 

Ať se výlet líbí a ať to šlape!

Veronika