Jak využívat Mapy.cz

Všechny naše trasy plánujeme pomocí Mapy.cz. Jak na webových stránkách, tak pomocí aplikace. Pro co největší využitelnost našich výletů doporučujeme si aplikaci Mapy.cz také nainstalovat do Vašich chytrých telefonů - mapku trasy si pak totiž můžete rovnou otevřít v aplikaci přímo z naší stránky (a vyrazit na výlet), nebo si ji uložit do Vašeho účtu na mapách. Že nevíte jak na to? Nerozumíte technice? Nebojte, vše je jednoduché a zvládne to každý. Zkusíme vše popsat. 

Jak si uložit trasu z našich stránek do svého PC / telefonu:

Jako příklad můžete použít následující mapu. Přímo na této stránce můžete zoomovat v mapě pomocí " + a - ". A pomocí kurzoru šipky pohybovat mapou kam chcete. Vlevo dole vidíte měřítko, které se mění podle rozměru mapy. Na šipce Start vždy začínáme trasu, na šipce cíl vždy končíme trasu.

Vlevo dole nad měřítkem najdete "Zobrazit na Mapy.cz" 

  • při kliknutí na PC se Vám otevře v novém okně trasa přímo na webovkách mapy.cz. Dále tak můžete mapy využívat jak jste zvyklí. Po pravé straně máte podrobnosti o trase (vzdálenost, čas který jsme ušli my, výškový profil trasy). Pokud dáte "Uložit", můžete si trasu uložit do Vašeho účtu na mapy.cz a později ji využít.
  • při kliknutí na Vašem mobilu na Vás vyskočí okénko Otevřít v aplikaci - Mapy.cz (doporučuji pokud máte aplikaci tak v této), pokud nemáte tak Chrome - to je klasický webový prohlížeč. V aplikaci Mapy.cz se Vám rozbalí trasa v aplikaci. Pokud chcete podrobnější info o trase - klikněte na bílou lištu dole na obrazovce (s kilometry a časem), rozbalí se Vám podrobnější info o našem výletu. Opět zde máte možnost "Uložit" do Vašich aktivit, pokud máte účet u mapy.cz. O aplikaci Mapy.cz níže na těchto stránkách. 
  • Pokud si mapu na mobilu rozbalíte v Chrome - uvidíte stejnou trasu jako na klasických webovkách. Na mobilu je ale ovládání trošku horší. Proto doporučuji radši nainstalovat aplikaci.

A jak potom naši trasu využít?

  • máte radši papír? Mapu s trasou si vytiskněte. Klidně i slovní popis trasy s obrázky z těchto stránek, můžete si založit složku, nebo si ji vezměte s sebou na výlet
  • uložte si mapu trasy do aplikace mapy.cz - na výletě ji rozbalíte v telefonu a můžete se podle ní navigovat přímo v aplikaci (modrá tečka vám ukáže kde stojíte, takže víte na které křižovatce kam jít)
  • uložte si přímo tuto stránku, nebo si zapamatujte kde ji najít - při výletě ji rozbalíte, otevřete mapu trasy v aplikaci ve Vašem telefonu a můžete vyrazit
  • nebo si trasu prostě zapamatujte a nechte si ji uloženou ve Vaší hlavě ;) 

Instalace Mapy.cz do Vašeho telefonu

V aplikaci Obchod play na Vašem telefonu si najdete Mapy.cz (Logo bílé M v zeleném poli) a dáte "Instalovat". Chvilku počkáte, než se dokončí instalace. Po té dáte "Otevřít". Odsouhlasíte přístup k vaší poloze  (je potřeba k využití aplikace - ukáže Vám, kde na mapě právě stojíte). Dále Vám dá nabídku Stáhnout mapy  nebo Přejít do aplikace. Nemusíte si mapy hned stahovat - můžete využít později (hodí se pokud jste někde mimo mobilní signál, neztratí se Vám online mapa, na druhou stranu mapy v telefonu zaberou místo). Dejte tedy "Přejít do aplikace".

A jste tam. Otevře se Vám náhledové okno aplikace Mapy.cz. Všimněte si modrého terčíku - tam právě teď stojíte. Toto se hodí kdykoliv jste ztracení - Mapy.cz Vám ukážou, kde se právě nacházíte, takže budete vědět, kudy se dát. Nahoře ve vyhledávači můžete vyhledat jakékoliv místo co Vás napadne. 

Ikonky vlevo dole na hlavní obrazovce:

Kosočtverec (nebo Čtverec? Krychle?) - po kliknutí na něj můžete přepínat druh mapy. Jako vstupní je turistická, při které nejčastěji využíváme aplikaci. Najdete zde ale i leteckou mapu. Zímní - hodí se při hledání tras na běžky, nebo sjezdovky. Dále Základní mapu (znáte z internetové mapy.cz) bez turistických tras a mapu Dopravní, kde se aktualizují různé uzavírky či nehody/práce na silnici. Pro nás je nejdůležitější mapa turistická.

Kompas - po kliknutí na něj vás obraz vycentruje doprostřed (rozumněj Vy jste modrý terčík). Ve standardním režimu je  sever mapy stále orientován k hornímu okraji telefonu. Poklud kliknete na kompas ještě jednou, bude se mapa orientovat podle směru, jakým se telefonem díváte - ve směru Vašeho pohybu. Pokud kliknete znovu, režim obrazovky se opět uzamkne se severem nahoře.

Tři čárky pod sebou - menu aplikace:

Přihlásit se - zde se přihlásíte ke svému účtu mapy.cz (je třeba mít emailovou adresu na Seznam.cz). Pokud budete mít svůj účet, můžete si ukládat své vlastní trasy, které ujdete. Ale i naše trasy z těchto stránek. 

Místa a trasy a Aktivity - využijete ke svému účtu mapy.cz. Zde si ukládáte trasy a zajímavá místa.

Plánování trasy - využijete pro plánování výletu, návod přidám později

Výlet po okolí - automatický plánovač tras, podle parametrů, které si navolíte. Já příliš nevyužívám, radši si plánuji trasy vlastní. Nicméně někdy je zajímavý pro inspiraci, nebo pro ty kdo příliš neumí plánovat

Offline mapy - zde si můžete stáhnout mapy do telefonu - využijete, pokud nejste na mobilním signálu, aby vám nezmizela aktuální mapa. Také šetříte svá data při používání map (stáhnout mapy doporučuji pokud jste připojeni někde na wifi). Na druhou stranu mapy zabírají úložiště v telefonu.

Spustit stopaře - využíváme hodně, k zaznamenání našich tras. Budete znát vzdálenost, převýšení, čas aktivity, podrobnou mapu trasy si budete moct uložit.

Nastavení - podrobnější nastavení aplikace, pokud si s ní chcete pohrát více

První pomoc - nápověda v akutních zdravotních případech

Nahlásit chybu - mapy.cz se snaží být aktuální. Pokud nahlásíte chybu, že Vám v mapách něco nesedí - nahlaste to. Mapy.cz to ověří a zanesou do svých podkladů pro mapy. Věřte mi, funguje to, znám lidi které u nich pracují a opravdu aktualizují podle těchto nahlášení ;)

O Aplikaci - podrobnější informace o aplikaci 

My nejvíce využíváme Turistickou mapu, Spustit stopaře, Plánování tras a vlastní účet pro ukládání tras (Místa a trasy a Aktivity).