Historie Nordic walking

Člověk používal hůl jako pomůcku k chůzi od nepaměti. Horalové, pasáčci krav, turisté ale i staří lidé přišli na výhody opory horních končetin o hůl, takže ruce dokáži pomoci nohám k lepšímu pohybu a k jejich odlehčení. Vzpomeňme si, kolikrát jsme my jako děti vzali klacek do ruky a absolvovali s ním výlet, nebo se podívejte na své děti či vnoučata.

Význam holí pro podporu kondice našli až sportovci - běžci na lyžích, používající hole v letní i zimní přípravě k odrazu z lyží. Od 80. let vymýšlí lidé okolo běžeckého lyžování, jak využívat hole i bez lyží ke kondiční přípravě. Začínají první pokusy o chůzi s holemi.

1988 - první hromadný "krok" s holemi na společné akci. Na popud propagátora této aktivity Tuoma Jantunena ("FInské stezky") absolvovali lidé trať 5 km pěšky pouze s holemi.  Tato akce měla být původně na lyžích, ale roztál sníh :)

Nastalo období zkoušení, hledání techniky, správných holí a propagace této aktivity.

1997 - vznik anglického pojmenování Nordic walking a speciálních holí pro tento pohyb. První výrobce holí byla finská firma Exel (výrobce lyžařského vybavení).

Vnikají první vzdělávací centra, školí se instruktoři. Mekka je stále ve Finsku v Helsinkách, pod vedením Sirpy Arvonen.

U nás

2003 - Miroslav Mira absolvuje ve Finsku první lekce a kurzy Nordic walking a Nordic running. Píše na téma metodiky Nordic walking diplomovou práci a propaguje Nordic walking pod českým názvem Severská chůze v České republice.

2009 - vznik projektu Nordic walking Point, který zaručuje proškolené instruktory po celé ČR

2010 - první instruktorské kurzy pod vedením Miroslava Miry (certifikovaný Master trainer, Helsinky).