Nordic walking  & Protahování

Musím se protahovat? Jako vážně? A nejde to bez toho?

Z mých zkušeností - strečink nebývá úplně oblíbená aktivita. Většina lidí se raději dynamicky hýbe než "trpí" při protahování (ano, výjimky existují).

Když jsme mladí, tělo je poměrně pružné a také automaticky rychleji regeneruje. A tak hodně mladých sportovců pravidelné protahování zanedbává. Většinou než přijdou první zranění, případně přetížení. Pak sami zjistí, že pokud na sobě pravidelně pracují, zranění i přetížení se jim více vyhýbají.

Bohužel s věkem tělo tuhne. I regenerace se zpomaluje. Často i ve 30ti letech je potřeba si přiznat, že tělo už neslouží bezbolestně jako v 16ti. Navíc současný sedavý způsob života s nedostatkem pohybových aktivit vede k nerovnoměrnému zatížení našeho pohybového systému. Nedostatek pohybu se snažíme dohnat zvýšenou pohybovou zátěží, kterou ale zas tak trochu naše nepřipravené svaly a klouby přetěžujeme.

Takže i když jste zařadili Nordic walking do svých pravidelných pohybových aktivit (což je skvělé!), a tak pohybu máte celkem dost, je dobré zamyslet se i nad pravidelným protahováním. A to nejen před sportovním výkonem, ale i PO výkonu. Ten po je často daleko důležitější...a při tom se na něj hodně zapomíná.

Co vám protahování přinese?

Prevence zranění a přetížení - váš pohybový aparát je připravený na zvýšenou aktivitu. Je to takový mezistupeň mezi sezením v práci a sportem. A nemyslím tím pouze zranění ve smyslu např. natrženého svalu. Daleko častější jsou "zranění" z přetížení. Například taková bolest pat (poměrně častá záležitost) může být způsobena přetížením lýtek. Někdy stačí opravdu pravidelně přidat cviky na jejich protažení a vaše paty vám poděkují.

Posune vaše výkony - "Jako vážně?" Ano, opravdu:

a) Kolikrát se vám stalo, že jste nešli na svůj pravidelný výšlap, protože vás chytla záda, bolelo koleno, byli jste unavení? Už jen tím, že uděláte něco pro prevenci těchto výkyvů, vlastně můžete častěji "trénovat".

b) je dokázané, že zkrácený sval = slabší sval. Představte si zpuchřelou gumičku, kterou když natáhnete a vystřelíte...tak se buď přetrhne (= zranění) nebo skoro nikam nedoletí (=slabá síla). A teď si vystřelte pěkně pružnou gumičku. Jak krásně letí, že? No a ta gumička je váš sval... Nechcete ho mít pružnější? Aby vás "dostřelil" dál?

Zlepší vaši techniku chůze - veškerý pohyb je mechanika. Pokud máte někde něco zkráceného, omezí to váš rozsah pohybu a to se pak může promítnout do vašeho všedního pohybu třeba špatnou technikou chůze. Krasný příklad jsou zkrácená třísla - zase a opět z přemíry sezení. A taková zkrácená třísla vám nedovolí konečnou fázi kroku - do zanožení. Zkrátí vám krok. A zde je paradox kdy hůlky vás nutí k delším krokům, ale třísla to nedovolí - takže buď vás začnou bolet přímo třísla (nebo kyčle), nebo to kompenzujete prací v bocích a "vrtěním" zadečkem nebo se prohnete v zádech a bolí vás pak bederní páteř. Řešení = pravidelné protahování třísel, prodlouží se vám krok a kompenzační špatné mechanismy vašeho těla se odstraní.

Rychlejší regenerace - asi každý walker zná, když ho po pořádném výšlapu někde něco bolí (lýtka, zadek, mezi lopatkama...). To je v pořádku. Byli jste aktivní, posilovali svaly a ty teď bolí. Jenže kolikrát druhý den je ta bolest ještě větší. Co vám může rychleji pomoct zregenerovat a od bolesti svalů? Protažení po pohybové aktivitě. Schválně to příště vyzkoušejte a vnímejte, jestli bolest svalů ustoupí rychleji

To jsou asi největší benefity strečinku před, ale i po Nordic walking aktivitě. Navíc, hole jsou výborným pomocníkem u různých cviků. Takže se často i daleko kvalitněji a komfortněji protáhnete než bez nich.

Tak co, zkusíte se s holemi i protáhnout?

Pokud vás téma strečinku zaujalo a chtěli byste na něm zapracovat. Buď můžete počkat na další článek v našem seriálu o Protahování a Nordic walking. Základní protažení si můžete vyzkoušet na našich Základních kurzech Nordic walking, pokud byste chtěli cviky na míru zkuste Individuální lekce. Pokud jste od nás daleko, kontaktujte některého ze sítě Instruktorů Nordic walking point. Kteří vám rádi poradí, zodpoví vaše dotazy a dokáží vám i vymyslet cviky na míru, vhodné přímo pro vás.

Ať to šlape!

Veronika Peterková


Jaký článek vás čeká příště?

Protažení před aktivitou - Dynamický strečink