Nordic walking a držení těla

Pojďme si říct něco o držení těla. A nejen při nordic walking, ale stejné principy lze využít při běžné chůzi i při dalších denních činnostech. Celý den nějakým způsobem své tělo více či méně aktivně držíme. Každý jinak - někdo lépe, jiný hůř. Ze špatného držení těla může vzniknout celá řada zdravotních neduhů. Navíc ani technika nordic walking pak nejde dělat ideálně (např. při protrakci ramene nezvládneme dát ruku za tělo tolik, jako při správném postavení ramene). Vše níže popsané najdete i na doprovodném videu.

S nastavením začneme uprostřed. Právě poloha pánve výrazně ovlivňuje postavení i horní části páteře. Ideální je tzv. neutrální poloha pánve. Jak ji najít? Zkuste si pánev podsadit a pak naopak vystrčit zadeček, obě tyto extrémní polohy nejsou pro tělo dobré. My hledáme polohu pánve zhruba uprostřed mezi těmito krajními pohyby. Malý tip - když  trénujete ve stoji, lehce pokrčte kolena, pak jde pánví pohybovat lépe. Při chůzi již jsou lehce pokrčena automaticky, tam se na ně nemusíme soustředit.

S nastavením pánve souvisí i aktivace břišních svalů. Při hyperlordóze (přílišné prohnutí bederní páteře), je velmi často oslabené bříško. Zkuste břišní svaly cíleně trochu zpevnit. Bederní páteři se okamžitě uleví. Tuto aktivaci udržte i při chůzi nebo si na ni alespoň občas vzpomeňte. Obzvlášť, pokud vás bederní páteř občas pobolívá. Pozor - nejedná se o vtažení bříška, ale pouze o jeho zpevnění. Pokud nevíte, jak - zkuste si dát prsty na břicho a boky a pouze si zakašlejte. Cítíte svaly pod prsty, jak se při kašli aktivují? To samé můžete cítit i při smíchu. A právě tyto svaly chceme cíleně aktivovat.

Dále se zaměřte na svá ramena. Hodně z nás se věčně hrbí - ve škole, v práci, u televize, u mobilu... A při chůzi? Ano... taky. Proto nejčastěji vídáme tzv. protrakci ramen - ramena vysunutá dopředu a tím nahrbení hrudní páteře. Pokud víte, že se hrbíte, posaďte ramena lehce dozadu a dolů. Pozor, zase z vás nechceme udělat vojáka s lopatkami u sebe. Takže opět zkuste oba extrémy - nahrbte se a udělejte vojáka a pak zaparkujte ramena pěkně mezi. Držte je zároveň uvolněně, ať nejdete jako robot. Ramena se při nordic walking pohybují zepředu dozadu, následují pohyb rukou. Kam ale nesmí mířit je směr vzhůru (pak si přetěžujete trapézy), proto je lehoučce můžete tlačit dolů od uší.

Naposledy nám zbývá nastavit hlavu. I když srovnáme ramena, hlava si stejně někdy dělá, co chce. Často ji příliš vysouváme vpřed, případně neustále koukáme dolů pod nohy, a tím přetěžujeme krční páteř. Zkuste tedy zasunout bradu lehce do krku, jako byste chtěli udělat druhou bradu. Pozor, není to záklon a také to není zasunutí brady "nadoraz". Krk je pořád uvolněný a ne v křeči. Zároveň se zkuste vytáhnout lehce nahoru, jako by vás někdo tahal za vlasy.

A ten pohled, ten je také důležitý... Zkuste koukat před sebe. Ano, pokud jdete těžkým terénem, dívejte se pod nohy. Ale pokud je cesta krásně rovná? Na zemi není třeba nic hledat. Zvedněte hlavu, narovnejte se a vykročte v plné kráse vpřed. Vaše tělo vám poděkuje. A také technika nordic walking ;). A jako bonus budete krásní... protože walkerky jsou krásné! A walkeři také.

Mrkněte na video a ať vám to šlape!

Veronika

P. S. Téměř nikdo nemá ideální držení těla. Ani já ne. A pokud se celý život nějakým způsobem hýbeme, je těžké změnit naše pohybové stereotypy. Ale jde to, pokud se o to budeme alespoň trošku snažit. Jen je potřeba si to neustále připomínat... a mít trpělivost. 

Zpět na Online škola Nordic walking